3 střelecké postoje Weaver vs.symetrický vs. bojový

Pokud jde o střelecké postoje, na střelnicích nejčastěji narazíte na tyto 3: Weaverův postoj, symetrický postoj (či rovnoramenný ) a taktický střelecký postoj zvaný také bojový. Každý z těchto postojů má své střelecké výhody a nevýhody a výběr správného postoje závisí na individuálních potřebách,  preferencích a na střelecké situaci. 

Published 09.05.2023 / RANGER007

rovnoramenný postoj

Jak se k tomu postavit?

V tomto článku tyto tři postoje porovnáme, abyste se mohli rozhodnout, který je pro vás ten pravý. Mimo zmíněných 3 postojů samozřejmě existuje celá řada dalších postojů vhodných pro sportovní disciplíny, taktiku apod. Těmi se dnes ale zabývat nebudeme a půjdeme rovnou na střelecký etalon 90. let a to je Weaverův postoj.

Weaverův postoj

Weaverův postoj je pojmenován po svém vynálezci Jacku Weaverovi. Tento postoj spočívá v umístění nohou na šířku ramen, mírném pokrčení kolen a předklonu směrem k cíli. Weaverův postoj umožňuje větší stabilitu, protože váha těla střelce je rovnoměrněji rozložena mezi obě nohy. Střílející ruka je natažená směrem k terči, zatímco nestřílející ruka je ohnutá a umístěná před tělem, aby poskytovala dodatečnou oporu. Postoj Weaver je zvláště užitečný při střelbě na více cílů nebo při střelbě zpoza krytu, protože umožňuje rychlé zaměření cíle a vyšší přesnost.

Symetrický postoj

Naproti tomu rovnoramenný postoj spočívá v umístění nohou na šířku ramen, s pokrčenými koleny a rovnoměrným rozložením hmotnosti mezi obě nohy. Střílející ruka je natažená směrem k cíli, zatímco nestřílející ruka je držena u těla. Isosceles postoj poskytuje přirozenější a uvolněnější střeleckou pozici, což umožňuje rychlejší zaměření cíle a rychlejší následné výstřely. Tento postoj je obzvláště užitečný pro střelbu v sebeobranných situacích, protože umožňuje rychlý pohyb a větší flexibilitu.

Taktický postoj

Taktický střelecký postoj je kombinací postojů Weaver a Isosceles. Tento postoj spočívá v umístění nohou na šířku ramen, s pokrčenými koleny a rovnoměrným rozložením hmotnosti mezi obě nohy. Střelecká paže je natažená směrem k cíli, zatímco nestřelecká paže je držena u těla pro dodatečnou oporu. Na rozdíl od rovnoramenného postoje však při taktickém postoji dochází k mírnému předklonu směrem k cíli, podobně jako při Weaverově postoji. Taktický střelecký postoj poskytuje dobrou rovnováhu mezi stabilitou a flexibilitou, umožňuje rychlé zaměření cíle a přesnou střelbu a zároveň umožňuje rychlý pohyb.

Jaký střelecký postoj si vybrat?

Výběr závisí samozřejěm na vaší preferenci. Lze říci, že každý ze tří střeleckých postojů - Weaverův, rovnoramenný a taktický - má své jedinečné výhody a nevýhody. Weaverův postoj poskytuje větší stabilitu a přesnost, takže je užitečný při střelbě na více cílů nebo při střelbě zpoza krytu. Postoj Isosceles je přirozenější a uvolněnější, umožňuje rychlejší zaměření cíle a rychlejší následné výstřely, což je užitečné pro sebeobranné situace a velmi rychle se ho naučíte. Taktický střelecký postoj poskytuje dobrou rovnováhu mezi stabilitou a flexibilitou, což umožňuje přesnou střelbu a zároveň následně umožňuje rychlý pohyb vpřed nebo do strany. Je tedy vhodný především pro dynamické střelecké disciplíny a situace. Výběr správného postoje nakonec závisí na vašich individuálních potřebách a vždy je dobré cvičit a experimentovat s různými postoji, abyste našli ten, který vám bude nejlépe vyhovovat.
 

Podobné články

Copyright © 2024 Activity Prague s.r.o.