CZ 75 střílení Praha

9x19mm, 9x21mm
Česko
0,00 Kč
10 SHOTS

CZ 75: Nadčasová česká pistole

Pistole CZ 75, často považovaná za jednu z nejlepších pistolí, které kdy byly vytvořeny, je dokladem české konstrukce a technické dokonalosti. Tato dvojčinná poloautomatická pistole, která se zrodila v době vrcholící studené války v polovině 70. let 20. století, si vydobyla své místo v análech historie palných zbraní díky kombinaci inovativního designu, výjimečného řemeslného zpracování a celosvětového uznání.

Historie výroby

Příběh pistole CZ 75 začíná u renomovaného českého výrobce palných zbraní Česká zbrojovka Uherský Brod, obecně známého jako CZ. Hlavním konstruktérem této ikonické pistole byl František Koucký, který začal na CZ 75 pracovat počátkem 70. let. Na svou dobu šlo o odvážný počin, neboť se snažil zpochybnit dominanci kralujících pistolí, zejména Browning Hi-Power a různých pistolí vzoru 1911.

Konstrukční prvky

Design pistole CZ 75 se vyznačuje kombinací prvků, které ji odlišují od ostatních pistolí své doby:

Dvojčinný/jednorázový chod (DA/SA): Jedním z nejvýraznějších atributů pistole CZ 75 je její spoušťový systém DA/SA. Ten umožňuje nosit pistoli s nábojem v komoře a spuštěným kladívkem (dvojčinný závěr) nebo se spuštěným kladívkem a aktivovanou pojistkou (jednočinný závěr). Tato všestrannost poskytuje uživatelům možnost volby podle jejich preferencí a obav o bezpečnost.

Konstrukce rámu: CZ 75 má celoocelový rám, který přispívá k její stabilitě, odolnosti a sníženému zpětnému rázu. Tato konstrukční volba byla v kontrastu s pistolemi s polymerovým rámem, které se v pozdějších letech rozšířily.

Zasouvací rám: Zámek pistole CZ 75 se zasouvá do kolejnic rámu, což je konstrukční prvek, který má za následek nižší osu vývrtu. To zase pomáhá snižovat klopení ústí hlavně a zlepšuje kontrolu při rychlé střelbě.

Bezpečnostní prvky: Pistole je vybavena několika bezpečnostními prvky, včetně manuální pojistky, blokády úderníku a u některých modelů i odjišťovacího závěru. Tyto prvky zvyšují bezpečnost při manipulaci a nošení.

Přesnost: Pistole CZ 75 jsou známé svou výjimečnou přesností po vybalení z krabice, díky čemuž jsou oblíbené jak mezi střelci na terč, tak mezi závodními střelci.

Kapacita zásobníku: Pistole CZ 75 se obvykle dodávají se zásobníkem s dvojitým zásobníkem, který nabízí vyšší kapacitu střeliva ve srovnání s pistolemi s jedním zásobníkem.

Globální dopad a přijetí

Po svém uvedení na trh v polovině 70. let si pistole CZ 75 rychle získala uznání a našla si přízeň vojenských i civilních uživatelů. Některé země, například Československo (a později Česká republika), ji používaly jako standardní vojenskou poboční zbraň. Její vliv se však neomezil pouze na východní Evropu.

CZ 75 si získala mezinárodní uznání a přijala ji armáda a orgány činné v trestním řízení po celém světě. Její pověst spolehlivé, přesné a všestranné zbraně upevnila její pozici impozantní střelné zbraně. Navíc její úspěchy v mezinárodních střeleckých soutěžích dále zvýšily její status.

Varianty a modely

Dědictví modelu CZ 75 se rozprostírá do rozmanité rodiny variant a modelů. Mezi ty nejvýznamnější patří:

CZ 75 Compact: Zbraň je kompaktnější verze určená pro skryté nošení, často se zkrácenou rukojetí a hlavní.

CZ 75 SP-01: Taktická varianta určená pro soutěžní a služební použití, známá prodlouženou hlavní a lištou pro montáž světel a laserů.

CZ 75 Shadow: Model určený pro soutěže, známý svou vyladěnou spouští, vylepšenými mířidly a zlepšenou ergonomií.

CZ 75 Tactical Sport: Model určený pro soutěže s funkcemi optimalizovanými pro praktické střelecké disciplíny.

Kulturní vliv a odkaz

Zbraň CZ 75 se objevila ve filmech, televizních pořadech a videohrách, čímž si upevnila své místo v populární kultuře. Její nadčasový design a pověst dokonalé zbraně jí vynesly oddané příznivce mezi nadšenci do palných zbraní a sběrateli.

Co říct na závěr

Pistole CZ 75, zrozená z vize konstruktéra Františka Kouckého a vyráběná Českou zbrojovkou, představuje vrchol českého designu palných zbraní. Její inovativní vlastnosti, výjimečná přesnost a trvalá spolehlivost jí vydobyly posvátné místo ve světě ručních palných zbraní.

V prostředí vyvíjejících se technologií palných zbraní je CZ 75 klasikou, kterou si střelci cení pro její nadčasový design a oceňují ji ti, kteří si cení přesnosti a řemeslného zpracování. Její odkaz coby symbolu české zbrojní inženýrské dokonalosti bude i nadále fascinovat nadšence a sběratele palných zbraní po další generace. CZ 75 je víc než jen pistole; je ztělesněním českého zbrojního umění a důkazem jeho trvalé přitažlivosti.

Specifikace

 • CZ 75 - Název
 • Samonabíjecí pistole - Druh
 • Česká zbrojovka (CZ) - Výrobce
 • https://www.czub.cz - Web výrobce
 • 75 - Model
 • 9x19mm, 9x21mm - Ráže
 • SA/DA - Akce
 • Česko - Země původu
 • František Koucký - Konstruktér
 • 1975 - Navrženo
 • 1976 - Do služby
 • 1,12 kg - Hmotnost
 • 206 mm - Délka
 • 100-200 m - Dostřel

Ready to start real experience? Book your session by selecting your shooting package.

VYBRAT STŘELECKÝ BALÍČEK

Naší kancelář a vnitřní střelnici najdete přímo v centru Prahy asi 10 minut chůze od stanice metra I.P.Pavlova.

KUDY K NÁM

Lublaňská 1729/23, Praha 2, UKÁZAT MAPU Metro C , stanice I.P. Pavlova

Copyright © 2024 Activity Prague s.r.o.