AK-47 střílení v Praze

7.62x39mm
SSSR
400,00 Kč
10 SHOTS

AK-47: Legendární sovětská puška

AK-47, ikonická a plodná střelná zbraň, je jednou z nejznámějších a nejvlivnějších pušek v dějinách ručních palných zbraní. AK-47, proslulá svou jednoduchostí, spolehlivostí a širokým použitím, představuje kvintesenci útočné pušky, která zanechala ve světě trvalou stopu.

Historie výroby

Příběh AK-47 začíná v popelu druhé světové války, kdy se Sovětský svaz stal světovou velmocí a snažil se vyvinout novou standardní pušku. Na pozadí těchto událostí se Michail Kalašnikov, talentovaný sovětský inženýr a bývalý seržant, ujal úkolu zkonstruovat spolehlivou a účinnou střelnou zbraň pro Rudou armádu. Výsledkem jeho práce byla zbraň AK-47, přičemž "AK" znamená "Avtomat Kalašnikova" a "47" označuje rok 1947, kdy byla oficiálně přijata.

Design

Design AK-47 se vyznačuje několika klíčovými rysy, které přispěly k jeho celosvětovému uznání:

Ráže: AK-47 obvykle střílí nábojem 7,62x39 mm, což je univerzální a střední ráže známá svými průbojnými schopnostmi a účinností v bojích na střední vzdálenost.

Akce: Pušky pracují s plynovým systémem s otočným závěrem. Tato konstrukce je jednoduchá, spolehlivá a minimalizuje zpětný ráz, takže je vhodná pro automatickou střelbu.

Spolehlivost: AK-47 je proslulá svou robustností a schopností fungovat v nepříznivých podmínkách. Její volné tolerance a robustní konstrukce umožňují spolehlivou funkci i v případě, že je vystavena prachu, špíně a zanedbávání.

Jednoduchost: V porovnání s mnoha jinými střelnými zbraněmi je konstrukce AK-47 jednoduchá a obsahuje méně dílů. Tato jednoduchost usnadňuje její výrobu a údržbu. 
5. Selektivní střelba: AK-47 je schopna jak plně automatické, tak poloautomatické střelby, což poskytuje univerzálnost v bojových scénářích.

Odnímatelný zásobník: Obvykle se používá odnímatelný zásobník s různou kapacitou, například 30 nábojů.

Materiály: Zbraň je vyrobena z materiálu, který je vhodný pro střelbu ze samopalu: Pušky mají často dřevěnou pažbu a kovové součásti, což přispívá k jejich odolnosti a charakteristickému vzhledu.

Globální dopad a přijetí

Po svém uvedení na trh si puška AK-47 rychle získala uznání pro svou účinnost a spolehlivost. Stala se standardní puškou sovětské Rudé armády a následně byla dodávána do mnoha zemí v sovětské sféře vlivu. Díky cenové dostupnosti, odolnosti a snadnému použití se puška stala oblíbenou zbraní různých ozbrojených složek, revolučních hnutí a povstalců po celém světě.

Celosvětový dopad AK-47 je nezměrný. Sehrála klíčovou roli v mnoha konfliktech, revolucích a válkách a získala si pověst "zbraně lidu". Její spojení s partyzánskou válkou a povstaleckými hnutími upevnilo její místo v análech vojenské historie.

Varianty a kopie

Z AK-47 vznikla v průběhu let řada variant a odvozenin, z nichž každá byla navržena tak, aby vyhovovala specifickým potřebám a preferencím různých uživatelů a ozbrojených sil. Mezi významné varianty a odvozeniny pušky AK-47 patří např:

AKM (Avtomat Kalašnikova Modernizirovanniy): AKM je jednou z nejrozšířenějších variant AK-47. Oproti původní konstrukci se vyznačuje několika vylepšeními, včetně lisovaného závěru (na rozdíl od frézovaného závěru AK-47), díky čemuž je lehčí a výrobně úspornější. Zbraň AKM je nadále používána různými ozbrojenými složkami po celém světě.

AK-74: Zbraň AK-74 byla zkonstruována v 70. letech 20. století a je určena pro menší náboj 5,45x39 mm. Ve srovnání s AK-47 nabízí lepší přesnost a menší zpětný ráz. AK-74 má několik variant, včetně AK-74M, což je modernizovaná verze, kterou v současnosti používá ruská armáda.

AK-101 a AK-103: Tyto varianty AK-74 jsou komorovány pro náboje 5,56x45 mm NATO, resp. 7,62x39 mm. Byly vyvinuty pro exportní trhy a jsou známé svou spolehlivostí a kompatibilitou se standardní municí NATO.

AK-12 a AK-15: Jedná se o modernizované verze AK-74, respektive AK-47, navržené podle požadavků ruské armády. Vyznačují se vylepšenou ergonomií, modulárním příslušenstvím a zvýšenou přesností.

AKS-74U (Avtomat Kalašnikova Skladnoy): Tato kompaktní verze AK-74, známá také jako "Krinkov", je často používána speciálními jednotkami a je známá svou krátkou hlavní a sklopnou pažbou.

RPK (Ruchnoy Pulemyot Kalashnikova): RPK je lehká varianta samopalu AK-47 nebo AKM. Má delší hlaveň, dvojnožku a zásobník s větší kapacitou, obvykle na 40 nebo 75 nábojů.

AK-47 typ 56: Tato varianta, vyráběná v Číně, je přímou kopií původního modelu AK-47. Byla hojně používána čínskými i jinými ozbrojenými silami.

Typ 81: Typ 81, vyvinutý v Číně, je odvozeninou AK-47 s některými konstrukčními úpravami. Je komorován pro náboj 7,62x39 mm.

AK-74U "Tantal": Tantal, používaný polskými ozbrojenými silami, vychází z AKS-74U a má některé unikátní konstrukční prvky, včetně sklopné pažby a úsťové brzdy

Jugoslávská Zastava M70: Tato varianta AK-47, vyráběná v Jugoslávii, zahrnuje různé modely, například M70B1, M70AB2 a další. Obsahuje konstrukční prvky přizpůsobené jugoslávským vojenským požadavkům.

Egyptský AK-47 Maadi: Maadi, vyráběný v Egyptě, je kopií původní konstrukce AK-47 s některými místními úpravami.

Izraelský Galil: Ačkoli Galil není přímým derivátem AK-47, byl ovlivněn konstrukcí Kalašnikova. Byl vyvinut v Izraeli a sloužil v Izraelských obranných silách (IDF) a dalších zemích.

To je jen několik příkladů z mnoha variant a odvozenin AK-47, které byly vyvinuty a používány po celém světě. Každá varianta může mít jedinečné vlastnosti a modifikace, které vyhovují preferencím a požadavkům různých zemí a uživatelů.

Dědictví a kulturní vliv

Odkaz AK-47 sahá daleko za hranice jeho vojenského využití. Objevuje se ve filmech, literatuře, umění a populární kultuře. Díky své charakteristické siluetě a širokému uznání se puška stala symbolem vzpoury, konfliktu a odolnosti lidského ducha.

Co říct na závěr

AK-47, navržená Michailem Kalašnikovem, je dokladem inovace palných zbraní a technické dokonalosti. Jeho jednoduchá, ale účinná konstrukce, spolehlivost a celosvětový dopad upevnily jeho status jedné z nejikoničtějších pušek v historii. Od bojišť studené války až po stránky populární kultury zůstává AK-47 symbolem sovětské vynalézavosti a trvalé palebné síly.

Ve světě, který se vyznačuje neustále se vyvíjející technologií střelných zbraní, zůstává AK-47 klasikou, oceňovanou pro svou spolehlivost a uznávanou pro svůj historický význam. Její odkaz jako symbolu konfliktu a odporu bude i nadále fascinovat milovníky palných zbraní, historiky a zájemce o složitou souhru inovací a válečnictví po další generace. AK-47 není jen puška; je to symbol jedné epochy a emblém globálního vlivu.

 

 

Specifikace

 • AK-47 - Název
 • poloautomatická puška - Druh
 • Kalashnikov Concern - Výrobce
 • www.kalashnikov.ru - Web výrobce
 • AK-47 - Model
 • 7.62x39mm - Ráže
 • gas operated - Akce
 • SSSR - Země původu
 • Mikhail Timofeyevich Kalashnikov - Konstruktér
 • 1947 - Navrženo
 • 1949 - Do služby
 • 3,5 kg - Hmotnost
 • 880 mm - Délka
 • 350 m - Dostřel

Ready to start real experience? Book your session by selecting your shooting package.

VYBRAT STŘELECKÝ BALÍČEK

Naší kancelář a vnitřní střelnici najdete přímo v centru Prahy asi 10 minut chůze od stanice metra I.P.Pavlova.

KUDY K NÁM

Lublaňská 1729/23, Praha 2, UKÁZAT MAPU Metro C , stanice I.P. Pavlova

Copyright © 2024 Activity Prague s.r.o.