AKM střílení v Praze

7.62 x 39mm
Sovětský svaz
0,00 Kč
10 SHOTS

AKM: Sovětský pracovní kůň

AKM, zkratka pro Avtomat Kalashnikova Modernizirovannyy (Modernizovaná samopalná puška Kalašnikova), patří mezi nejznámější a nejrozšířenější zbraně na světě. Vyvinutý ve středu 20. století v Sovětském svazu, AKM je oslavován pro svou robustnost, jednoduchost a účinnost.

Historie výroby a služby

Puška AKM byla vyvinuta koncem 50. let jako vylepšená a modernizovaná verze původního AK-47. Byla navržena legendárním sovětským inženýrem Michaelem Kalašnikovem a jeho týmem, aby řešila několik problémů a zlepšila efektivitu výroby pušky. AKM nahradil AK-47 jako standardní vydávanou pušku pro sovětskou armádu a byl rozsáhle používán během studené války. Byl přijat mnoha dalšími zeměmi východního bloku, stejně jako mnoha zeměmi po celém světě díky své spolehlivosti a přizpůsobivosti. 

AKM byl zapojen do nespočtu konfliktů a vojenských operací a získal pověst pro svou robustnost a jednoduchost v náročných a tvrdých podmínkách. Jeho služební historie sahá od války ve Vietnamu po sovětsko-afghánskou válku a dále.

Design

Designové prvky AKM přispívají k jeho legendární spolehlivosti a popularitě:  
Zjednodušená konstrukce: AKM používá pro přijímač vysekávaný plech, což snižuje výrobní náklady a hmotnost oproti frézovanému přijímači AK-47.  
Střední náboj: AKM používá náboj 7,62x39 mm, střední náboj známý svou vyvážeností výkonu a ovladatelnosti.    
Píst s dlouhým zdvihem: Stejně jako jeho předchůdce používá AKM systém pístu s dlouhým zdvihem, známý svou spolehlivostí a schopností fungovat i za nepříznivých podmínek.    
Bezpečnost a volič střelby: Bezpečnostní páka a volič střelby na AKM mají charakteristický zakřivený design se třemi pozicemi: bezpečný, poloautomatický a automatický (některé varianty automatickou pozici vynechávají).    
Odnímatelný zásobník: AKM používá odnímatelné krabicové zásobníky, typicky o kapacitě 30 nábojů. 
Dřevěná pažba: Zatímco pozdější varianty integrovaly polymerové komponenty, klasický AKM má dřevěné pažby a předpažbí, což přispívá k jeho ikonickému vzhledu.

Varianty

Platforma AKM dala vzniknout různým verzím a adaptacím, mezi které patří:    
AKMS: Varianta se skládací pažbou navržená pro výsadkáře a osádky obrněných vozidel, nabízející zvýšenou přenosnost.    
RPK: Lehká kulometná verze s delší hlavní a dvounohou, často používaná jako automatická puška pro skupiny.    
Typ 56: Čínská verze AKM, která byla vyráběna v různých konfiguracích.    
AKM-63: Maďarská varianta AKM, vynikající svou charakteristickou přední pistolovou rukojetí a modifikovaným ústím hlavně.

Zajímavosti

Globální rozšíření: AKM a jeho varianty byly používány nespočetnými státy a povstaleckými skupinami po celém světě, což mu vyneslo přezdívku "zbraň nepřítele". 
Odolný a spolehlivý: AKM je známý svou schopností spolehlivě fungovat v drsných podmínkách, včetně bahna, písku a extrémních teplot, což ho činí vhodným pro širokou škálu prostředí. 
Ikona popkultury: AKM se stal ikonickým symbolem ve filmech, videohrách a populární kultuře, často reprezentující vojenské nebo povstalecké síly.    
Všudypřítomný design: Design AKM ovlivnil vývoj mnoha dalších zbraní, včetně AK-74, AK-101 a dalších variant v různých rážích.    
Dědictví Kalašnikova: Dědictví Michaila Kalašnikova jako návrháře zbraní je úzce spjato s AKM, které se stalo jednou z nejrozšířenějších a nejznámějších zbraní v historii.

Závěr

AKM, výsledek sovětského inženýrství, stojí jako symbol trvalé přitažlivosti jednoduchosti, spolehlivosti a účinnosti ve designu zbraní. Jeho vliv přesahuje daleko za jeho místo vzniku, s variantami a adaptacemi používanými vojenskými silami, paramilitárními skupinami a civilními střelci po celém světě. Ikonický status AKM ve světě zbraní odráží trvalé dědictví Michaila Kalašnikova a výjimečnou adaptabilitu a užitečnost této pušky.

Specifikace

 • AKM - Název
 • samonabíjecí puška - Druh
 • Izhmash - Výrobce
 • AKM - Model
 • 7.62 x 39mm - Ráže
 • sběr plynů - Akce
 • Sovětský svaz - Země původu
 • Mikhail Kalashnikov - Konstruktér
 • 1950s - Navrženo
 • 1959 - Do služby
 • 2.7-3.9 kg - Hmotnost
 • 880 mm - Délka
 • 300 m - Dostřel

Ready to start real experience? Book your session by selecting your shooting package.

VYBRAT STŘELECKÝ BALÍČEK

Naší kancelář a vnitřní střelnici najdete přímo v centru Prahy asi 10 minut chůze od stanice metra I.P.Pavlova.

KUDY K NÁM

Lublaňská 1729/23, Praha 2, UKÁZAT MAPU Metro C , stanice I.P. Pavlova

Copyright © 2024 Activity Prague s.r.o.