Heckler & Koch G3 střílení v Praze

7,62x51mm
Východní Německo
0,00 Kč
10 SHOTS

H&K G3: bojem osvědčená puška

Heckler & Koch G3, často označovaná jednoduše jako G3, je legendární bojová puška známá svou spolehlivostí, přesností a robustní konstrukcí. Pušku G3 vyrábí renomovaný německý výrobce střelných zbraní Heckler & Koch (H&K) a již více než půl století slouží v armádě a u orgánů činných v trestním řízení po celém světě.

Historie výroby

Historie pušky Heckler & Koch G3 začala koncem 50. let 20. století, kdy byla vyvinuta jako nástupce pušek StG 44 z období druhé světové války a dřívějších pušek CETME (Centro de Estudios Técnicos de Materiales Especiales). Pušku G3 přijal německý Bundeswehr v roce 1959 a rychle si získala uznání jako spolehlivá a v boji osvědčená palná zbraň.

V průběhu 60. let se G3 dočkala širokého přijetí v mnoha zemích a stala se standardní puškou pro mnoho ozbrojených sil. Byla hojně používána v konfliktech, včetně portugalské koloniální války, libanonské občanské války a různých afrických konfliktů. Kromě vojenského použití byla G3 upravena i pro potřeby orgánů činných v trestním řízení a pro civilní trh.

Design

Heckler & Koch G3 je puška s válečkovým zpožděním a zpětným rázem. Její konstrukce se vyznačuje několika prvky, které přispívají k její pověsti spolehlivé a odolné zbraně:

Zpožděný zpětný ráz: Tento jedinečný systém ovládání využívá válečky, které zpožďují otevření závěru, dokud tlak v komoře neklesne na bezpečnou úroveň, což vede ke kontrolovanějšímu a spolehlivějšímu chodu závěru.

Lisovaná ocelová střenka: Zbraň G3 má typicky ocelový závěr, který je vyroben z lisované oceli, což zvyšuje její pevnost a životnost.

Drážkovaná komora: Drážkovaná komora napomáhá spolehlivému vytahování a vyhazování vystřelených nábojnic.

Teleskopický závěr: Závorník je konstruován tak, aby se teleskopicky vysunul nad nábojnici, což dále zvyšuje spolehlivost.

Nastavitelná mířidla: Varianty G3 jsou často vybaveny stavitelnými železnými mířidly pro přesné míření na různé vzdálenosti.

Syntetický nábytek: Zatímco rané modely G3 měly dřevěné pažby a pažbičky, moderní varianty často používají syntetické materiály pro snížení hmotnosti a zvýšení odolnosti.

Modely a varianty

G3A3: Standardní pěchotní puška s pevnou pažbou.

G3A4: Podobná jako G3A3, ale se zatahovací pažbou.

G3A3ZF: Vylepšená verze se zesílenou pažbou.

G3A4ZF: Verze G3A3ZF se zatahovací pažbou.

G3SG/1: Určená varianta střelecké pušky s optickým zaměřovačem a delší hlavní.

G3KA4: Kompaktní verze karabiny s kratší hlavní.

Ráže

Heckler & Koch G3 je komorována na náboj 7,62x51 mm NATO. Tato ráže poskytuje rovnováhu mezi výkonem a kontrolovatelným zpětným rázem, díky čemuž je účinná na střední až velké vzdálenosti. Náboj 7,62x51 mm má zavedenou pověst přesnosti a zastavovací síly, což dále zvyšuje schopnosti pistole G3.

G3 na bojišti

Zbraň Heckler & Koch G3 se dočkala rozsáhlého použití v armádě i v orgánech činných v trestním řízení po celém světě. Díky své robustní konstrukci, spolehlivosti v nepříznivých podmínkách a účinnému dostřelu je vhodná pro širokou škálu misí, včetně pěchotního boje, rolí určených střelců a bezpečnostních operací. Mezi nejvýznamnější způsoby použití G3 patří:

Německý Bundeswehr: G3 sloužila jako standardní puška německé armády po několik desetiletí, přičemž ve službě byly různé modely.

Portugalská koloniální válka: Portugalské jednotky používaly G3 během konfliktu v Africe, kde byla ceněna její spolehlivost v drsném prostředí džungle.

Libanonská občanská válka: Různé frakce v libanonské občanské válce používaly G3 díky jeho pověsti odolnosti a výkonnosti v boji.

Speciální jednotky: G3 si oblíbily jednotky speciálních sil v mnoha zemích pro jeho přesnost a spolehlivost v náročných operačních podmínkách.

Civilní trh: Poloautomatické civilní verze G3 byly prodávány civilním střelcům pro sportovní střelbu a sběratelství.

Proč je zbraň oblíbená?

K trvalé oblibě pistole Heckler & Koch G3 přispívá několik faktorů:

Spolehlivost: Systém G3 s rolovacím zpožděním blowback je známý svou spolehlivostí, a to i v nepříznivých podmínkách, což z něj činí spolehlivého společníka v terénu.

Osvědčená bojová historie: G3 má za sebou dlouhou historii služby v konfliktech po celém světě, což upevňuje její pověst zbraně osvědčené v boji.

Přesnost: Díky své přirozené přesnosti a účinnému dostřelu je tato puška oblíbená mezi střelci a určenými střelci.

Trvanlivost: Použití vysoce kvalitních materiálů a robustní konstrukce zajišťují, že G3 vydrží náročné vojenské použití.

Dostupnost: G3 se stále vyrábí a je snadno dostupný jak pro vojenské zakázky, tak pro civilní trh.

Všestrannost: G3 umožňuje různé konfigurace a úpravy, takže je vhodný pro širokou škálu rolí a misí.

Dědictví: Heckler & Koch G3 se zapsala do historie jako jedna z nejikoničtějších a nejvlivnějších bojových pušek 20. století, což jí zajišťuje trvalou popularitu mezi nadšenci a sběrateli palných zbraní.

Závěrem lze říci, že Heckler & Koch G3 je puška s bohatou výrobní a služební historií, proslulou konstrukcí a variantami, komorovaná v respektované ráži, pyšnící se působivými technickými detaily a nacházející uplatnění v různých rolích. Její neutuchající popularitu lze přičíst spolehlivosti, bojovým výsledkům, přesnosti, trvanlivosti, dostupnosti, všestrannosti a postavení skutečné ikony ve světě palných zbraní.

 

Specifikace

 • Heckler & Koch G3 - Název
 • samonabíjecí puška - Druh
 • Heckler & Koch - Výrobce
 • www.heckler-koch.com - Web výrobce
 • G3 - Model
 • 7,62x51mm - Ráže
 • Východní Německo - Země původu
 • CETME, Heckler & Koch - Konstruktér
 • 50. léta 20. století - Navrženo
 • 1959 - Do služby
 • 4,4-4,7 kg - Hmotnost
 • 1025 mm - Délka
 • 600 m - Dostřel

Ready to start real experience? Book your session by selecting your shooting package.

VYBRAT STŘELECKÝ BALÍČEK

Naší kancelář a vnitřní střelnici najdete přímo v centru Prahy asi 10 minut chůze od stanice metra I.P.Pavlova.

KUDY K NÁM

Lublaňská 1729/23, Praha 2, UKÁZAT MAPU Metro C , stanice I.P. Pavlova

Copyright © 2024 Activity Prague s.r.o.