7.92x57mm
Germany
0,00 Kč
10 SHOTS

MG 42: Buzzsaw druhé světové války

Kulomet MG 42, kterému spojenecké jednotky za druhé světové války říkaly "Buzzsaw", je ikonický a impozantní kulomet, který hrál v konfliktu významnou roli. Kulomet MG 42, proslulý vysokou rychlostí střelby, spolehlivostí a inovativní konstrukcí, zanechal ve světě palných zbraní trvalý odkaz.

Historie výroby a služby

Původ a vývoj: Vývoj tanku MG 42 sahá až do počátku 30. let 20. století v nacistickém Německu. Byl navržen jako náhrada za kulomet MG 34, který byl vynikajícím kulometem, ale jeho výroba byla nákladná a zdlouhavá. Hlavním cílem MG 42 bylo zefektivnit výrobu při zachování nebo zlepšení výkonu.

Efektivita výroby: Jedním z nejpozoruhodnějších úspěchů MG 42 bylo zjednodušení výrobního procesu. Jeho součástí byly lisované a lisované kovové díly, díky čemuž byla výroba rychlejší a nákladově efektivnější než u MG 34, který se více spoléhal na přesné obrábění. Tato efektivita umožnila německé armádě vyrábět velké množství kulometů MG 42 pro vybavení svých jednotek.

Použití ve druhé světové válce: Kulomet MG 42 prošel během druhé světové války rozsáhlou službou a stal se standardním kulometem německých pěších jednotek. Jeho vysoká rychlost střelby, v průměru kolem 1 200 ran za minutu, z něj na bojišti učinila obávanou zbraň. Spojenečtí vojáci, kteří se s MG 42 setkali, často popisovali jeho zvuk jako zvuk připomínající "Buzzsaw", což je přezdívka, která se vžila.

Poválečný vliv: Po druhé světové válce ovlivnila konstrukce kulometu MG 42 a zkušenosti získané při jeho výrobě vývoj dalších kulometů, včetně kulometů MG 1, MG 3 a MG 74, které byly přijaty do výzbroje různých zemí a používají se dodnes.

Design

Konstrukce tanku MG 42 se vyznačuje několika klíčovými prvky, které přispěly k jeho účinnosti:

Vysoká rychlost střelby: Kulomet MG 42 byl navržen tak, aby dokázal vést rychlou palbu, což mu umožnilo účinně potlačit nepřátelské pozice. Této rychlosti střelby bylo dosaženo díky zpětnému rázu a použití mechanismu zpožděného zpětného rázu.

Rychlá výměna hlavně: MG 42 byl vybaven systémem rychlé výměny hlavní, který vojákům umožňoval rychle vyměnit horké hlavně za nové. Tato funkce snižovala riziko přehřátí a zajišťovala trvalou palbu.

Lisované díly: Použití lisovaných a lisovaných kovových dílů výrazně zjednodušilo výrobní proces. Tato inovace usnadnila a zlevnila výrobu MG 42 při zachování spolehlivosti a odolnosti.

Pás nebo zásobník: MG 42 mohl být nakonfigurován tak, aby mohl přijímat muniční pásy nebo zásobníky, což umožňovalo flexibilitu v závislosti na operačních požadavcích. Verze s opaskovým zásobníkem se obvykle používaly ve stacionárních jednotkách nebo na vozidlech, zatímco verze se zásobníkem byly častější u pěchoty.

Varianty

Pro různé role a potřeby bylo vyvinuto několik variant a úprav tanku MG 42:

MG 42/53: Tato varianta s náboji 7,62x51 mm NATO byla vyvinuta pro použití různými státy po druhé světové válce. Mimo jiné sloužila v německých, španělských a jugoslávských jednotkách.

MG 42V: MG 42V byla vozidlová varianta kulometu MG 42, která se za druhé světové války používala v obrněných vozidlech a letadlech.

Jugoslávská M53: Jugoslávská lidová armáda vyráběla M53, téměř identický klon MG 42, který se hojně používal v jugoslávských válkách a zůstal ve službě po mnoho let.

Zajímavá fakta

Inspirace designem: Konstrukce MG 42 byla částečně inspirována českým lehkým kulometem ZB vz. 26. Česká konstrukce se vyznačovala systémem rychlé výměny hlavně, který byl u MG 42 upraven a zdokonalen.

Okouzlení spojenci: Na spojenecké síly udělal MG 42 takový dojem, že ovlivnil vývoj několika poválečných kulometů, včetně amerického M60 a belgického FN MAG.

Řízení zpětného rázu: Navzdory vysoké rychlosti střelby byl MG 42 relativně ovladatelný díky dobře navrženému systému zpětného rázu a přirozené přesnosti rychlých a přesných dávek.

Dědictví: Dědictví MG 42 se projevuje v jeho dalším používání a úpravách. Varianty jako MG 1, MG 3 a MG 74 jsou dodnes ve výzbroji různých ozbrojených sil, což svědčí o dlouhé životnosti této konstrukce.

Co říct na závěr

Kulomet MG 42 s charakteristickou vysokou rychlostí střelby, systémem rychlé výměny hlavně a zjednodušenou výrobou je legendární kulomet, který se nesmazatelně zapsal do historie palných zbraní. Jeho služba během druhé světové války a následný vliv na poválečné konstrukce dokládají jeho trvalý vliv na vojenskou techniku. Ať už se ho spojenecká vojska obávala jako "Buzzsaw", nebo ho pro jeho inovativní design oceňovali milovníci palných zbraní, MG 42 zůstává ikonickým symbolem palebné síly a technické dokonalosti.

Specifikace

 • MG 42 - Název
 • univerzální kulomet - Druh
 • Grossfuss AG, Mauser Werke AG, Wilhelm-Gustloff-Stiftung - Výrobce
 • 42 - Model
 • 7.92x57mm - Ráže
 • recoil-operated - Akce
 • Germany - Země původu
 • Werner Gruner - Konstruktér
 • 1942 - Navrženo
 • 1942 - Do služby
 • 11.6 kg - Hmotnost
 • 1220 mm - Délka
 • 200-2000 m (3500 m) - Dostřel

Ready to start real experience? Book your session by selecting your shooting package.

VYBRAT STŘELECKÝ BALÍČEK

Naší kancelář a vnitřní střelnici najdete přímo v centru Prahy asi 10 minut chůze od stanice metra I.P.Pavlova.

KUDY K NÁM

Lublaňská 1729/23, Praha 2, UKÁZAT MAPU Metro C , stanice I.P. Pavlova

Copyright © 2024 Activity Prague s.r.o.