Mosin-Nagant střílení v Praze

7.62x54mm
Rusko
0,00 Kč
10 SHOTS

Mosin-Nagant: Dědictví palebné síly

Pušky Mosin-Nagant, historické a trvalé střelné zbraně, se nesmazatelně zapsaly do vojenských dějin. Pušky Mosin-Nagant, známé svou robustní konstrukcí, sloužily jako standardní pušky pro Ruské impérium a později pro Sovětský svaz.

Historie výroby a služby

Původ a vývoj: Puška Mosin-Nagant mají svůj původ na konci 19. století. Pušku navrhli ruský kapitán Sergej Ivanovič Mosin a belgický inženýr Léon Nagant a v roce 1891 byla oficiálně přijata do výzbroje Ruské říše pod označením Model 1891 nebo Mosin-Nagant M91.

Ruské impérium a první světová válka: Mosin-Nagant M91 sloužila jako hlavní puška Ruského impéria během první světové války.Její robustní konstrukce s výkonným nábojem 7,62x54 mmR se osvědčila v drsných podmínkách východní fronty.

Nasazení v sovětské éře: Po ruské revoluci a vzniku Sovětského svazu se puška Mosin-Nagant nadále používala jako standardní puška sovětských vojsk. Sloužila v různých konfliktech, včetně ruské občanské války a druhé světové války.

Globální dopad: Kromě Sovětského svazu se zbraně v průběhu 20. století rozšířily i v dalších zemích a uskupeních. Výroba se rozšířila do zemí, jako je Čína, Finsko a Polsko, a byl používán různými hnutími odporu a vojenskými silami po celém světě.

Design

Konstrukce pušky Mosin-Nagant se vyznačuje několika klíčovými rysy:

Šroubový mechanismus: Mosin-Nagant je ručně ovládaná puška se šroubovým mechanismem. Střelec pohybem závěru vyhodí vypotřebovanou nábojnici, vloží nový náboj a připraví pušku k dalšímu výstřelu. Tato konstrukce je sice pomalejší než poloautomatické nebo automatické zbraně, ale je známá svou spolehlivostí a přesností.

Náboj 7,62x54mmR: Náboj 7,62x54mmR je výkonný a odolný náboj, který se používá dodnes. K účinnosti pušky přispěla schopnost tohoto náboje střílet na velké vzdálenosti a jeho zastavovací síla.

Pětipatronový vnitřní zásobník: Mosin-Nagant má vnitřní zásobník s kapacitou pěti nábojů. Zásobník se nabíjí pomocí odepínacího zásobníku, což byl ve své době běžný způsob nabíjení pušek.

Bajonetové oko: Mnoho pušek Mosin-Nagant bylo vybaveno bajonetovým okem, které umožňovalo nasazení bajonetu pro boj zblízka. Tento prvek byl rozšířen během první a druhé světové války.

Varianty

V průběhu let vzniklo několik variant a úprav pušky Mosin-Nagant:

M91/30: M91/30 byla modernizovaná verze původní pušky Mosin-Nagant M91 s kratší hlavní a vylepšenými mířidly. Během druhé světové války se stala standardní puškou sovětské Rudé armády.

M44 Carbine: Karabina M44 byla kratší a kompaktnější verze pušky Mosin-Nagant, určená pro pěchotu a jízdní jednotky. Byla vybavena sklopným bajonetem, což z ní činilo univerzální zbraň.

Finské varianty: Finsko vyrábělo vlastní verze Mosin-Nagant, včetně M/27, M/28 a M/39. Tyto pušky se často vyznačovaly lepší přesností a ergonomií.

Varianty pro odstřelovače: Odstřelovačské varianty Mosin-Nagant, jako například odstřelovačská puška Mosin-Nagant M1891/30 PU, byly vybaveny dalekohledy pro přesnou střelbu. Tyto pušky hrály významnou roli v rukou sovětských odstřelovačů během druhé světové války.

Zajímavá fakta

Dlouhá životnost: Mosin-Nagant má jednu z nejdelších životností ze všech vojenských pušek v historii. Různé země ji používaly více než sto let, od jejího přijetí na konci 19. století až do konce 20. století.

Hrdinové druhé světové války: Mosin-Nagant hrál během druhé světové války zásadní roli při obraně Sovětského svazu. Mnoho legendárních sovětských odstřelovačů, jako například Vasilij Zajcev a Ludmila Pavličenková, používalo pušky Mosin-Nagant k dosažení pozoruhodných výkonů na východní frontě.

Americký přebytek: Po druhé světové válce zaplavily americký trh se střelnými zbraněmi přebytky pušek Mosin-Nagant. Často byly k dostání za nízké ceny, takže se staly oblíbenými mezi sběrateli a nadšenci.

Finský úspěch: Finská armáda používala pušku Mosin-Nagant M/28-30 s velkým úspěchem během zimní války (1939-1940) proti Sovětskému svazu. Finští odstřelovači vyzbrojení variantami Mosin-Nagant byli obzvláště efektivní.

Co říct na závěr

Puška Mosin-Nagant je díky své robustní konstrukci, historickému významu a dlouhé životnosti stále ikonickou a uznávanou střelnou zbraní ve světě vojenské historie. Její výrobní a služební historie se prolíná s významnými konflikty 20. století, což z ní činí symbol odolnosti a trvanlivosti. Ať už byla oslavována pro svou službu během první a druhé světové války, nebo pro své široké přijetí různými národy, odkaz Mosin-Nagantu jako legendární palné zbraně přetrvává a uchvacuje sběratele a nadšence po celém světě.

Specifikace

 • Mosin-Nagant - Název
 • puška - Druh
 • Tula, Izhevsk, Sestroryetsk... - Výrobce
 • 1891 - Model
 • 7.62x54mm - Ráže
 • bolt-action - Akce
 • Rusko - Země původu
 • Captain Sergei Mosin - Konstruktér
 • 1891 - Navrženo
 • 1891 - Do služby
 • 4 kg - Hmotnost
 • 1232 mm - Délka
 • 500-850 m - Dostřel

Ready to start real experience? Book your session by selecting your shooting package.

VYBRAT STŘELECKÝ BALÍČEK

Naší kancelář a vnitřní střelnici najdete přímo v centru Prahy asi 10 minut chůze od stanice metra I.P.Pavlova.

KUDY K NÁM

Lublaňská 1729/23, Praha 2, UKÁZAT MAPU Metro C , stanice I.P. Pavlova

Copyright © 2024 Activity Prague s.r.o.