9x19mm Parabellum
Německo
0,00 Kč
10 SHOTS

MP40: Ikonická zbraň druhé světové války

MP40, spojeneckými silami často nazývaný "Schmeisser", je legendární samopal, který sehrál klíčovou roli ve druhé světové válce. MP40 je proslulý svou kompaktní konstrukcí, spolehlivostí a výkonem a je ikonickým symbolem technologie palných zbraní poloviny 20. století.

Historie výroby a služby

Původ a vývoj: MP40, oficiálně známý jako Maschinenpistole 40, byl vyvinut týmem Huga Schmeissera ve firmě Erma Werke v nacistickém Německu na konci 30. let 20. století. Byl navržen tak, aby nahradil dřívější model MP38 a vyřešil složitost výroby a problémy s náklady spojené s dřívějším modelem.

Efektivita výroby: Jedním z pozoruhodných úspěchů modelu MP40 byla jeho relativně jednoduchá a nákladově efektivní výroba. Díky rozsáhlému použití lisovaných ocelových součástí, jednoduchému mechanismu blowback a menšímu počtu přesně opracovaných dílů byla jeho výroba ve srovnání s jeho předchůdcem a jinými soudobými samopaly jednodušší.

Použití ve druhé světové válce: MP40 prošel během druhé světové války rozsáhlou službou v německé armádě. Byla to standardní střelná zbraň pro mnoho pěších jednotek, posádek tanků a výsadkářů. Jeho kompaktní konstrukce, relativně nízká hmotnost a schopnost vést automatickou palbu v boji zblízka z něj učinily univerzální zbraň na bojišti.

Poválečný vliv: Po druhé světové válce ovlivnila konstrukce MP40 a zkušenosti získané při jeho výrobě vývoj mnoha samopalů po celém světě. Sloužil jako předloha pro mnoho poválečných konstrukcí, například pro izraelské Uzi a španělskou Star Z-45.

Design

Konstrukce MP40 se vyznačuje několika klíčovými vlastnostmi, které přispěly k její účinnosti:

Zpětný ráz: MP40 využívá jednoduchý zpětný ráz, kdy energie vystřeleného náboje tlačí závěr dozadu, aby vyhodil vystřelenou nábojnici a vložil nový náboj. Tato konstrukční volba zjednodušila výrobu a údržbu.

Konstrukce s otevřeným závěrem: MP40 střílí z otevřeného závěru, což znamená, že závěr zůstává vzadu, dokud není stisknuta spoušť. Tato vlastnost zvyšuje bezpečnost a snižuje riziko náhodného výstřelu.

Skládací pažba: Jednou z charakteristických vlastností MP40 je skládací pažba. Pažbu lze vysunout pro větší stabilitu při mířené střelbě nebo složit a vytvořit tak kompaktnější zbraň pro přepravu a boj zblízka.

Odnímatelný zásobník: MP40 měl odnímatelný schránkový zásobník, který obvykle pojme 32 nábojů ráže 9 mm. Použití odnímatelných zásobníků umožňovalo rychlejší nabíjení, což bylo v bojových situacích nezbytné.

Varianty

Pro různé úlohy a potřeby bylo vyvinuto několik variant a úprav MP40:

MP38: MP38 byl předchůdcem MP40 a měl podobnou konstrukci. Používal se především v prvních letech druhé světové války, než se MP40 stal dostupnějším.

MP41: MP41 byl hybridní konstrukcí, která kombinovala prvky samopalu MP40 a MP28. Vyráběl se v omezeném množství a byl vydáván především policejním jednotkám.

Steyr MP34: Nacistické Německo ukořistilo značný počet samopalů Steyr MP34 z rakouských a československých arzenálů a vydalo je společně se samopalem MP40.

Zajímavá fakta

Přezdívky: MP40 byl spojeneckými silami často označován jako "Schmeisser", ačkoli Hugo Schmeisser jej přímo nenavrhl. Toto nesprávné označení pravděpodobně vzniklo záměnou s dřívějšími samopaly navrženými Schmeisserem.

Sběratelská ikona: MP40 se stala velmi vyhledávanou sběratelskou zbraní, známou svým historickým významem a ikonickým designem. Originály MP40 se často nacházejí v soukromých sbírkách a muzeích po celém světě.

Kulturní dopad: MP40 se mnohokrát objevil ve filmech, videohrách a populární kultuře. Často je spojován s německými vojáky z období druhé světové války a pro nadšence a historiky je okamžitě rozpoznatelný.

Konverze ráže: Některé MP40 byly přestavěny na náboje 9 mm Parabellum namísto původních 9x19 mm. Tato konverze se často prováděla proto, aby byla zbraň kompatibilnější s dostupnými zásobami střeliva.

Co říct na závěr

Samopal MP40 je díky své ikonické konstrukci, historickému významu a roli ve druhé světové válce stále symbolem vojenské inovace a efektivity. Historie jeho výroby, jednoduchá, ale spolehlivá konstrukce a různé úpravy přispěly k jeho statusu legendární střelné zbraně. Ačkoli MP40 již neslouží v armádě, stále vzbuzuje představivost sběratelů, historiků a nadšenců po celém světě a připomíná nám svůj trvalý vliv na historii palných zbraní.

Specifikace

 • MP40 - Název
 • kulomet - Druh
 • Steyr-Mannlicher, Erma Werke, Haenel - Výrobce
 • 40 - Model
 • 9x19mm Parabellum - Ráže
 • straight blowback - Akce
 • Německo - Země původu
 • Heinrich Vollmer - Konstruktér
 • 1938 - Navrženo
 • 1939 - Do služby
 • 3.97 kg - Hmotnost
 • 833 mm - Délka
 • 100-200 m - Dostřel

Ready to start real experience? Book your session by selecting your shooting package.

VYBRAT STŘELECKÝ BALÍČEK

Naší kancelář a vnitřní střelnici najdete přímo v centru Prahy asi 10 minut chůze od stanice metra I.P.Pavlova.

KUDY K NÁM

Lublaňská 1729/23, Praha 2, UKÁZAT MAPU Metro C , stanice I.P. Pavlova

Copyright © 2024 Activity Prague s.r.o.