PPSh-41 střílení Praha

7.62x25mm
SSSR
0,00 Kč
10 SHOTS

PPSh-41 Shpagin: Ikonický sovětský samopal

PPSh-41, často označovaný jako "Špagin", je kultovní sovětský samopal, který zanechal nesmazatelnou stopu v historii palných zbraní. Tato pozoruhodná zbraň, vyvinutá během druhé světové války, sloužila jako standardní samopal sovětské pěchoty a proslula svou spolehlivostí, jednoduchostí a působivou rychlostí střelby.

Historie výroby

PPSh-41, zkonstruovaný Georgiem Shpaginem, byl vyvinut koncem 30. let 20. století a do sovětské služby vstoupil v roce 1941, v počáteční fázi druhé světové války. Rychle se stal jedním z nejpoužívanějších samopalů v sovětských ozbrojených silách a díky své jednoduché a robustní konstrukci se dobře hodil pro sériovou výrobu.

Během druhé světové války se samopal PPSh-41 dočkal rozsáhlé služby na východní frontě, kde si získal pověst účinného samopalu pro boj zblízka. Vysoká rychlost střelby a možnost používat velkokapacitní bubnové zásobníky z něj v rukou sovětských vojáků učinily hrozivou zbraň.

Po válce sloužil PPSh-41 v různých konfliktech a v mnoha zemích východního bloku. Ve službě zůstal několik desetiletí, než byl postupně vyřazen ve prospěch modernějších palných zbraní.

Design

Konstrukce PPSh-41 se vyznačuje několika klíčovými prvky, které přispěly k jejímu úspěchu:

Otevřený závěr, zpětný ráz: PPSh-41 funguje na principu otevřeného závěru a zpětného rázu. Tato konstrukce je jednoduchá, spolehlivá a dobře se hodí pro samopaly.

Rychlost střelby: Jednou z nejvýraznějších vlastností samopalu PPSh-41 je vysoká rychlost střelby, která se obvykle pohybuje kolem 900 ran za minutu. Díky této schopnosti rychlé střelby byl účinný v situacích blízkého boje.

Zásobníky: PPSh-41 mohl být vybaven buď schránkovým zásobníkem na 35 nábojů, nebo bubnovým zásobníkem na 71 nábojů, což poskytovalo dostatečnou kapacitu munice.

Dřevěný nábytek: Samopal byl vybaven dřevěnou pažbou a rukojetí, což mu dodávalo klasický a rozpoznatelný vzhled.

Železná mířidla: PPSh-41 byl vybaven jednoduchými železnými mířidly, díky nimž byl účinný při střelbách na krátkou až střední vzdálenost.

Modely

Zatímco samotný model PPSh-41 prošel během své výroby jen několika významnými změnami, posloužil jako základ pro několik pozoruhodných variant a úprav:

PPD-40: Dřívější sovětský samopal, který rovněž vyvinul Georgij Špagin. Ačkoli předcházel PPSH-41, ovlivnil jeho konstrukci.

Čínský samopal Type 50: Varianta samopalu PPSh-41 s komorou 7,62x25 mm Tokarev.

M1942: Karabinová verze pistole PPSh-41 byla vyráběna se zkrácenou hlavní a dřevěnou pažbou a byla určena pro osádky obrněných vozidel.

Finská M44: Finsko po druhé světové válce používalo ukořistěné PPSh-41 a později vyrábělo verzi známou jako M44. Vyznačovala se drobnými úpravami a odlišným zásobníkem.

Ráže

PPSh-41 je komorována na náboj 7,62x25 mm Tokarev, výkonnou pistolovou ráži známou svou plochou trajektorií a schopností prorazit pancíř. Náboj je známý svou vysokou rychlostí a v polovině 20. století byl běžně používán v sovětských samopalech a pistolích.

Zajímavá fakta

Sovětská ikona: PPSh-41 je často spojován se sovětskými vojsky během druhé světové války a je považován za ikonický symbol sovětských ručních zbraní.

Přezdívka "Papaša": Sovětští vojáci této zbrani láskyplně přezdívali "Papaša", což v překladu znamená "tatínek", čímž zdůrazňovali spolehlivost a účinnost zbraně.

Zákopové koště: V některých amerických vojenských kruzích si PPSh-41 vysloužila přezdívku "Trench Broom" (zákopové koště) kvůli rychlé střelbě, což je paralela s populární civilní brokovnicí, samopalem Thompson.

Globální použití: Zbraň nepoužíval pouze Sovětský svaz, ale dočkala se i služby v různých zemích východního bloku a dalších částech světa. Během studené války se stala symbolem komunistického a socialistického hnutí.

Přetrvávající vliv: PPSh-41 svou konstrukcí a vysokou rychlostí střelby trvale ovlivnil vývoj samopalů a některé moderní zbraně si vypůjčily prvky jeho konstrukce.

Co říct na závěr

PPSh-41 Špagin je legendární samopal, který sloužil jako symbol sovětské vojenské síly během druhé světové války i po ní. Jeho pozoruhodná rychlost střelby, spolehlivost a jednoduchost si získaly přízeň vojáků i střelců. Přestože se samopal PPSh-41 již v armádě běžně nepoužívá, zůstává ikonickou a velmi dobře rozpoznatelnou střelnou zbraní, která evokuje ducha válečné éry a nezdolné odhodlání těch, kteří ji na bojišti používali.

Specifikace

 • PPSh-41 - Název
 • samopal - Druh
 • mnoho výrobců - Výrobce
 • 7.62x25mm - Ráže
 • blowback - Akce
 • SSSR - Země původu
 • Georgy Shpagin - Konstruktér
 • 1941 - Navrženo
 • 1941 - Do služby
 • 3.6-4.1 kg - Hmotnost
 • 843 mm - Délka
 • 150-200 m - Dostřel

Ready to start real experience? Book your session by selecting your shooting package.

VYBRAT STŘELECKÝ BALÍČEK

Naší kancelář a vnitřní střelnici najdete přímo v centru Prahy asi 10 minut chůze od stanice metra I.P.Pavlova.

KUDY K NÁM

Lublaňská 1729/23, Praha 2, UKÁZAT MAPU Metro C , stanice I.P. Pavlova

Copyright © 2024 Activity Prague s.r.o.