12, 20, .410
Rusko
0,00 Kč
10 SHOTS

Saiga-12: Ruská legenda o palebné síle

Brokovnice Saiga-12 je impozantní zbraň s bohatou historií a pověstí spolehlivé a všestranné zbraně. Tato brokovnice pochází z Ruska a upoutala pozornost milovníků zbraní, lovců a vojenských a donucovacích orgánů po celém světě.

Historie výroby a služby

Původ a výroba: Saiga-12 pochází od ruského výrobce střelných zbraní Ižmaš, nyní známého jako koncern Kalašnikov. Vychází z konstrukce Kalašnikova, konkrétně AK-47, který byl proslulý svou odolností a spolehlivostí. Zbraň Saiga-12 byla uvedena na trh počátkem 90. let a původně byla určena pro civilní trh.

Civilní prodej: Saiga-12 se původně prodávala v Rusku jako poloautomatická brokovnice. Její obliba se rychle rozšířila mezi ruskými sportovci, lovci a střeleckými nadšenci díky robustní konstrukci a možnosti používat odnímatelné schránkové zásobníky.

Použití: Kromě civilního použití se Saiga-12 dostala také do rukou různých orgánů činných v trestním řízení a vojenských jednotek. Díky své přizpůsobivosti a palebné síle se stala cenným přínosem pro pracovníky, kteří potřebovali spolehlivou poloautomatickou brokovnici pro boj zblízka a potlačování nepokojů.

Design

Konstrukce zbraně Saiga-12 zahrnuje několik klíčových prvků, které přispívají k její pověsti spolehlivé a přizpůsobivé zbraně:

Inspirováno Kalašnikovem: Saiga-12 si do značné míry vypůjčuje z konstrukční filozofie Kalašnikova. Její přijímač, plynový systém a celková konstrukce jsou podobné AK-47, který je známý svou schopností spolehlivě fungovat v náročných podmínkách.

Plynové ovládání: U této brokovnice je použit plynový systém, který vypouští přebytečné plyny a zajišťuje tak chod závěru. Tato konstrukce snižuje zpětný ráz a přispívá k její spolehlivosti i při použití různých typů střeliva.

Odnímatelný krabicový zásobník: Jednou z výrazných vlastností zbraně Saiga-12 je odnímatelný zásobník. Brokovnice je typicky komorována pro náboje ráže 12 a zásobníky se dodávají v různých kapacitách, což uživatelům umožňuje rychle nabíjet a zasáhnout více cílů.

Možnosti sytiče: Saiga-12 nabízí uživatelům flexibilní možnost výměny sytičů, což umožňuje přizpůsobení různým střeleckým scénářům. Tuto všestrannost oceňují jak lovci, tak soutěžní střelci.

Varianty

Brokovnice Saiga-12 se dočkala několika variant a úprav pro různé potřeby:

Saiga-12K: "K" znamená "Kompakt" (kompaktní). Tato varianta má kratší hlaveň, takže je lépe ovladatelná ve stísněných prostorech. Je oblíbená mezi orgány činnými v trestním řízení a taktickými střelci.

Saiga-12S: Varianta "S" je vybavena sklopnou pažbou, což dále zvyšuje její přenosnost a usnadňuje skladování a přepravu.

Saiga-12C: Tato varianta je konfigurována pro lov, má delší hlaveň a tradiční dřevěný nábytek, což jí dodává klasický vzhled brokovnice.

Saiga-12K-030: Tato varianta je navržena s ohledem na armádu a orgány činné v trestním řízení a obsahuje lištu Picatinny pro optiku a příslušenství, takže je vhodná pro specializované aplikace.

Zajímavá fakta

Lov divočáků: Saiga-12 si získala značnou popularitu v Rusku při lovu divočáků, kde poloautomatický mechanismus a odnímatelné zásobníky umožnily lovcům rychle sledovat výstřely, což je při lovu potenciálně nebezpečné zvěře zásadní.

Střelba na hlínu: Saiga-12 se prosadila také ve světě závodní střelby na hlínu. Její plynový pohon snižuje zpětný ráz a umožňuje střelcům snadněji udržet cíl.

Omezení exportu: V některých zemích byl vývoz zbraně Saiga-12 omezen nebo zakázán kvůli obavám z jejího možného zneužití. To vedlo k vývoji podobných brokovnic v jiných zemích, které se inspirovaly její konstrukcí.

Konverzní sady: Někteří nadšenci se pustili do přestavby brokovnic Saiga-12 na konfigurace připomínající slavnou pušku AK-47. Tyto přestavby se často označují jako "Saiga-12 AK" nebo "Saiga-12 Kalašnikov".

Co říct na závěr

Brokovnice Saiga-12 je důkazem ruského inženýrství a trvalého odkazu konstrukce Kalašnikova. Její výrobní a servisní historie v kombinaci s jedinečnými konstrukčními prvky a univerzálními variantami z ní činí výjimečnou střelnou zbraň ve světě brokovnic. Ať už je v rukou lovců, závodních střelců nebo profesionálů v terénu, Saiga-12 si získala pověst spolehlivé a přizpůsobivé zbraně. Stále je symbolem inovace ruských střelných zbraní a oslovuje jak sběratele, tak ty, kteří se na ni spoléhají v různých střeleckých disciplínách.

Specifikace

 • Saiga-12 - Název
 • brokovnice - Druh
 • Kalashnikov Concern - Výrobce
 • www.kalashnikov.ru - Web výrobce
 • 12 - Model
 • 12, 20, .410 - Ráže
 • gas operated - Akce
 • Rusko - Země původu
 • Mikhail Kalashnikov - Konstruktér
 • 90. léta 20. století - Navrženo
 • 1997 - Do služby
 • 3,6 kg - Hmotnost
 • 1145 mm - Délka
 • 70 m - Dostřel

Ready to start real experience? Book your session by selecting your shooting package.

VYBRAT STŘELECKÝ BALÍČEK

Naší kancelář a vnitřní střelnici najdete přímo v centru Prahy asi 10 minut chůze od stanice metra I.P.Pavlova.

KUDY K NÁM

Lublaňská 1729/23, Praha 2, UKÁZAT MAPU Metro C , stanice I.P. Pavlova

Copyright © 2024 Activity Prague s.r.o.