SA-58 střílení v Praze

7.62x39mm
Česko
0,00 Kč
10 SHOTS

Samopal vz. 58: česká legenda mezi poloautomatickými puškami

Samopal vz. 58 Tactical, výrobek českého zbrojního průmyslu, je poloautomatická puška, která si získala pověst robustní konstrukce, spolehlivosti a přizpůsobivosti. Často je kvůli podobnému vzhledu srovnávána s AK-47, SA vz. 58 stojí jako jedinečná a vlivná střelná zbraň sama o sobě.

Historie výroby

Samopal vz. 58, běžně označovan jako vz. 58, byl vyvinut v Československu na přelomu 50. a 60. let 20. století jako nástupce karabiny SKS sovětské konstrukce. Puška byla oficiálně přijata do československé armády v roce 1959 a sloužila jako standardní výstrojní puška ozbrojených sil v období studené války.

Na rozdíl od mnoha jiných pušek té doby, které vycházely z konstrukce plynového pístu AK-47, vz. 58 využívala systém plynového pístu s krátkým zdvihem, který nabízel určité výhody, včetně nižší hmotnosti a lepší přesnosti.

Vz. 58 si našel přízeň i u dalších zemí východního bloku a během studené války byl exportován do různých zemí. V letech následujících po rozpadu Československa se začal vyrábět i v dalších zemích a nadále ho používaly Česká republika i Slovensko.

Design

Vz. 58 je proslulý svými charakteristickými konstrukčními prvky, které jej odlišují od AK-47 a dalších pušek:

Píst s krátkým zdvihem: Na rozdíl od dlouhozdvihového pístového systému AK-47 má vz. 58 krátký zdvih pístu. Samopal používá plynový píst s krátkým zdvihem, který snižuje zpětný ráz a zvyšuje přesnost.

Frézovaný závěr: Dřívější verze Vz. 58 měly frézovanou pažbu, která zvyšovala odolnost a pevnost. Pozdější varianty, jako např. vz. 58 Tactical, často používají lisovanou pažbu kvůli nižší hmotnosti.

Odnímatelný zásobník: Zbraň používá odnímatelné schránkové zásobníky, obvykle dostupné v kapacitách 20, 30 a 40 nábojů.

Nabíjecí rukojeť: Je umístěna na levé straně závěru, což usnadňuje obouruční ovládání.

Nereciproční nabíjecí rukojeť: Na rozdíl od AK-47 je nabíjecí rukojeť Vz. 58 během střelby nevrací, což snižuje riziko zranění a zlepšuje ovládání.

Železná mířidla: Pušky jsou vybaveny stavitelnými železnými mířidly se zadní tečnou muškou odstupňovanou na 800 metrů.

Modely

Vz. 58 vznikly v průběhu let různé verze a varianty, např:

Vz. 58 Tactical: Tato varianta je určena pro taktické použití a často je vybavena zábradlím pro příslušenství, jako je optika, lasery a předpažbí.

Vz. 58 Compact: Varianta s kratší hlavní a sklopnou pažbou pro lepší přenosnost a snadnější přepravu.

Vz. 58 Sporter: Civilní verze určená pro civilní trh, často komorovaná v nevojenských rážích, jako je 5,56x45 mm NATO nebo 7,62x39 mm.

Vz. 58P: Výsadková varianta s bočně sklopnou drátěnou pažbou a kratší hlavní.

Zajímavá fakta

Navzdory vizuální podobnosti s AK-47 není vz. 58 variantou AK. Má odlišný operační systém, ergonomii a konstrukční prvky.

Samopal zůstal ve službě v české armádě ještě několik desetiletí po skončení studené války, což svědčí o jeho spolehlivosti a účinnosti.

Byl exportován do mnoha zemí a získal si oblibu u různých ozbrojených sil ve východní Evropě a Asii.

Několik civilních verzí vz. 58 jsou k dispozici pro civilní milovníky střelných zbraní v zemích, kde je jejich vlastnictví legální.

Vz. 58 Tactical je nadále používána českými jednotkami speciálních sil, což dokládá její trvalou aktuálnost a přizpůsobivost.

Co říct na závěr

Samopal vz. 58 Tactical, zrozený z české inženýrské dokonalosti, je důkazem inovace v konstrukci palných zbraní. Díky svým charakteristickým vlastnostem, včetně plynového pístu s krátkým zdvihem a nereciproční nabíjecí rukojeti, se stala oblíbenou a uznávanou střelnou zbraní mezi střelci i vojáky. Vz. 58 Tactical přetrvává jako symbol českého zbrojního řemesla a jeho trvalého přínosu světu palných zbraní.

Specifikace

 • SA 58 Tactical - Název
 • poloautomatická puška - Druh
 • Česká Zbrojovka (CZ) - Výrobce
 • www.czub.cz - Web výrobce
 • 58 - Model
 • 7.62x39mm - Ráže
 • Česko - Země původu
 • Jiří Čermák - Konstruktér
 • 1956-1958 - Navrženo
 • 1959 - Do služby
 • 2.91-3.77 kg - Hmotnost
 • 845 mm - Délka
 • 300-400 m (800 m) - Dostřel

Ready to start real experience? Book your session by selecting your shooting package.

VYBRAT STŘELECKÝ BALÍČEK

Naší kancelář a vnitřní střelnici najdete přímo v centru Prahy asi 10 minut chůze od stanice metra I.P.Pavlova.

KUDY K NÁM

Lublaňská 1729/23, Praha 2, UKÁZAT MAPU Metro C , stanice I.P. Pavlova

Copyright © 2024 Activity Prague s.r.o.