Winchester 1866 střílení v Praze

.44 Henry Flat
Spojené státy americké
0,00 Kč
10 SHOTS

Winchester model 1866: Zbraň, která zvítězila na Západě

Pistole Winchester Model 1866, často označovaná jako "Yellow Boy" díky svému charakteristickému mosaznému rámu, je legendární střelná zbraň s bohatou historií, která zanechala nesmazatelnou stopu na americkém Západě. Je to puška, která sehrála klíčovou roli v utváření národních dějin a vydobyla si místo skutečné ikony amerických palných zbraní.

Historie výroby

Pušku Winchester Model 1866 představila společnost Winchester Repeating Arms Company v roce 1866. Jednalo se o významnou evoluci dřívější pušky Henry, která byla komorována do inovativního okrajového náboje .44 Henry. Oliver F. Winchester, zakladatel společnosti, rozpoznal v konstrukci Henryho pušky potenciál ke zlepšení a pověřil Benjamina Tylera Henryho jejím zdokonalením.

Model 1866 byl stejně jako jeho předchůdce vybaven pákovým mechanismem a trubkovým zásobníkem pod hlavní. Nejvýraznější změnou však bylo přijetí praktičtějšího a robustnějšího středového náboje .44 Henry Flat. Tato změna střeliva zlepšila spolehlivost a celkový výkon pušky.

Model 1866 si rychle získal oblibu mezi civilisty a v bouřlivé éře expanze na západ se dostal do rukou strážců zákona, kovbojů, osadníků a indiánských kmenů. Stala se ikonickou střelnou zbraní amerického pohraničí, často označovanou jako "zbraň, která zvítězila na Západě".

Design

Zbraň Winchester Model 1866 obsahovala několik konstrukčních prvků, které ji odlišovaly od jejích předchůdců a přispěly k jejímu úspěchu:

Pákový mechanismus: Stejně jako u pušky Henry byl model 1866 vybaven pákovým mechanismem, který umožňoval rychlou střelbu a udržení vysoké rychlosti střelby.

Trubkový zásobník: V trubkovém zásobníku umístěném pod hlavní bylo možné uložit až 15 nábojů ráže .44 Henry Flat, takže puška byla schopna vést trvalou palbu.

Mosazný rám: Model 1866 si díky svému výraznému mosaznému rámu vysloužil přezdívku "Yellow Boy". Tato konstrukční volba byla nejen estetická, ale také praktická, protože snižovala riziko koroze a zvyšovala životnost pušky.

Železná zadní deska: Model 1866 byl vybaven železnou pažbou, která byla vylepšením oproti mosazné pažbě pušky Henry a zvyšovala její odolnost.

Osmihranná hlaveň: V mnoha puškách vzor 1866 byla použita osmihranná hlaveň, která nejenže přispívala k elegantnímu vzhledu zbraně, ale také dodávala konstrukci na pevnosti.

Ráže: Henry Flat, což byl náboj se středovým zápalem. Měl pověst přesného náboje a dobře se hodil na střelnice, které se vyskytovaly na americkém Západě. Náboj .44 Henry Flat byl vylepšen oproti původnímu okrajovému náboji .44 Henry a nabízel lepší spolehlivost a zápal.

Modely

Ačkoli je původní konstrukce Winchester Model 1866 dobře známá, v průběhu let vzniklo několik významných variant a modelů:

Mušketa: Verze s delší hlavní a bajonetovým závěrem, často používaná v armádě a u orgánů činných v trestním řízení.

Karabina: Krátkohlavňové verze byly oblíbené u jezdeckých jednotek a díky své kompaktnosti se staly populárními na hranicích.

Karabina se sedlovým kroužkem: Některé karabiny vzor 1866 byly vybaveny sedlovým kroužkem pro snadné připevnění k sedlu nebo pochvě, díky čemuž byly oblíbené mezi kovboji a rančery.

Sportovní puška: Tyto pušky se často vyznačovaly luxusním rytím, pažbami z ušlechtilého dřeva a dalšími estetickými úpravami, které byly určeny pro zámožné kupce.

Stoletý model: V roce 1966 byla u příležitosti 100. výročí pušky vydána pamětní verze modelu 1866. Vyznačovala se pozlacením a speciálním rytím.

Zajímavá fakta

Vývojová evoluce: Model 1866 byl důležitým krokem ve vývojovém vývoji pákových pušek Winchester, který připravil půdu pro pozdější ikonické modely, jako je Model 1873 a Model 1894.

Zbraň, která zvítězila na Západě: Model 1866 si tuto přezdívku vysloužil proto, že byl hojně používán během západní expanze Spojených států a stal se synonymem drsného a dobrodružného ducha pohraničí.

Oblíbená mezi psanci a muži zákona: Model 1866 byl oblíbenou střelnou zbraní psanců i mužů zákona na Starém západě. Nosily ji osobnosti jako Jesse James a Pat Garrett.

Sběratelský artikl: Originální pušky Winchester Model 1866 jsou dnes sběrateli velmi vyhledávané a dobře zachovalé exempláře dosahují na aukcích a výprodejích vysokých cen.

Stálá obliba: Dědictví pušky vzor 1866 žije dál v moderních reprodukcích a replikách, které umožňují nadšencům a střelcům seznámit se s historií a konstrukcí této pušky.

Co říct na závěr

Puška Winchester Model 1866 s revoluční pákovou konstrukcí, náboji se středovým zápalem a charakteristickým mosazným rámem je trvalým symbolem amerického Západu. Sehrála klíčovou roli při utváření historie národa a stala se ikonickou střelnou zbraní spojovanou s kovboji, muži zákona a osadníky v éře expanze na západ. Dnes je stále oslavována jako pozoruhodný kus americké historie palných zbraní, který si sběratelé i nadšenci cení pro jeho nadčasový design a historický význam.

Specifikace

 • Winchester - Název
 • lever action rifle - Druh
 • Winchester Repeating Arms Company - Výrobce
 • 1866 - Model
 • .44 Henry Flat - Ráže
 • lever action - Akce
 • Spojené státy americké - Země původu
 • John Browning - Konstruktér
 • 1866 - Navrženo
 • 1866 - Do služby
 • 4.3 kg - Hmotnost
 • 1250 mm - Délka
 • 45-140 m (50-150 yards) - Dostřel

Ready to start real experience? Book your session by selecting your shooting package.

VYBRAT STŘELECKÝ BALÍČEK

Naší kancelář a vnitřní střelnici najdete přímo v centru Prahy asi 10 minut chůze od stanice metra I.P.Pavlova.

KUDY K NÁM

Lublaňská 1729/23, Praha 2, UKÁZAT MAPU Metro C , stanice I.P. Pavlova

Copyright © 2024 Activity Prague s.r.o.